Додаток для Android зіпсувало життя колекторам. Колектори в безсилій люті

Додаток для Android зіпсувало життя колекторам. Колектори в безсилій люті

У діяльності компаній зі збору боргів несподівано виникло серйозне перешкода — додаток для мобільних телефонів, що блокує дзвінки і SMS від колекторів боржникам. Воно вже присікає спілкування з боржниками з декількох тисяч колекторських номерів, і чорний список постійно зростає. Як усунути несподівану перешкоду для бізнесу законними методами, учасникам ринку поки неясно.

Про програму «Антиколектор», який нещодавно з’явився в магазині додатків Google Play і відразу ж створив колекторам проблеми, «Комерсант» розповіли учасники ринку. «Творці програми збирають базу номерів колекторів, щодня її оновлюють, а сам додаток блокує можливість дозвону колекторам, телефони яких зафіксовані в базі, на телефони боржників, де воно встановлено, а також розсилку колекторами SMS, — говорить один зі співрозмовників» Комерсант «.- тим колекторам, хто працює зі стаціонарних номерів або з постійних мобільних, це створює проблеми, оскільки блокує можливість зв’язатися з боржником, позбавляючи одного з важливих інструментів стягнення «. За інформацією «Комерсант», проблема навіть вийшла на рівень Національної асоціації професійних колекторських агентств (НАПКА). НАПКА звернулася в Google з проханням перевірити правомірність розміщення даного додатка і розглянути можливість його видалення з магазину. Що відповів Google, в НАПКА повідомити відмовилися. В Google повідомили, що не розкривають внутрішні процедури.

Втім, судячи з того, що додаток як і раніше є в магазині (програма безкоштовна, поки доступна для телефонів з операційною системою Android, в планах — створення додатків для телефонів з системою iOS), назустріч НАПКА там не пішли.

Розробником антиколекторного додатка є Євген Пятковский з Новосибірська. В описі зазначено: «Колектори не мають права дзвонити вам і набридати вашим близьким, але вони це роблять, і їм плювати на законність. Ця програма створена з метою відновлення справедливості. Наша команда буде відслідковувати, перевіряти та оновлювати інформацію про всі номерах колекторів». На поточний момент в базі налічується вже кілька тисяч номерів. Зв’язатися з розробником програми «Комерсант» вчора не вдалося.

Додаток незаконно, вважають колектори. «За законом про споживчому ми маємо право на контакт з боржником як представник кредитора в певний час, причому за номером, спеціально вказаною позичальником, в тому числі і в разі невиконання ним своїх зобов’язань, — говорить голова ради директорів БКБ» Руссколлектор «Ілля Фомін. — Дана програма позбавляє нас цієї можливості, тобто насправді в даному випадку порушуються права кредитора на повернення коштів, причому з використанням автоматизованих пристроїв «. «Наші програмісти виявляли неможливість додзвонитися через цієї програми, — говорить і гендиректор колекторського агентства» Центр ЮСБ «Олександр Федоров.- Це знижує можливість контакту з боржником для нас, ми поки шукаємо вирішення проблеми».

Деякі колектори намагаються переконати боржників, що, користуючись антиколекторських додатком, вони роблять гірше самі собі. «Постраждає в першу чергу від цієї програми сам боржник, адже в його інтересах знайти контакт з кредитором і вирішити, як саме погасити борг, інакше він тільки буде погіршувати ситуацію», — говорить голова ради директорів «Секвоя Кредит Консолидейшн» Олена Докучаєва. Втім, для боржників це навряд чи буде аргументом.

Рішення є, але воно лежить не зовсім в правовому полі, говорить на умовах анонімності представник одного з колекторських агентств. «Не секрет, що колектори використовують таку послугу мобільних операторів, як підміна номерів, тобто дзвінки йдуть не з одного, а з ста різних номерів, але з одного колл-центру, — говорить співрозмовник» Комерсант «.- Сто номерів коштує близько 60 тис. руб. на місяць. через програми колекторам доведеться користуватися цією опцією в десятки разів частіше, причому чим більше буде розвиватися додаток, тим більше будуть витрати колекторів «. У найближчих планах розробників — «переадресація дзвінків колекторів на безкоштовний номер 8-800 … іншого колектора — нехай один з одним базікають», йдеться в описі програми.

Ксенія Дементьєва, Роман Рожков