Міністерство доходів зобов’язало поручителів платити податок при продажу свого майна на користь банку-кредитора

Міністерство доходів зобов’язало поручителів платити податок при продажу свого майна на користь банку-кредитора

Міністерство доходів і зборів України затвердило наказ , згідно з яким фізліцапоручітелі за кредитними договорами повинні платити податок на дохід від продажу заставної нерухомості , якщо вона була відчужена банком за борги за рішенням суду.

Документ прийнятий для врегулювання змін в оподаткуванні після набуття чинності Податкового кодексу України .

Отримані від продажу заставної нерухомості доходи , відповідно до Податкового кодексу ( НК ) , податком не обкладаються .

Але якщо за рішенням суду в рахунок погашення заборгованості по кредиту банк стягує заставну нерухомість з фізособи- поручителя , то Міндоходов визначає цю нерухомість як продану і зобов’язує сплатити податок з отриманого доходу.

« Поручитель зобов’язаний відобразити такий дохід у річній податковій декларації та самостійно сплатити суму податку» , — сказано в наказі міністерства.

«Це вимога не стосується передачі в заставу рухомого майна поручителів , наприклад авто або цінних паперів» , — уточнює Тригуб.

При цьому банки повинні повідомляти податкову про доходи поручителів від продажу заставної нерухомості , говорить головний бухгалтер банку «Національний кредит» Олена Колос . На практиці фінустанови виступали податковими агентами , а самі поручителі податкову декларацію не подавали.

Раніше оподаткування таких доходів не було врегульовано . «У законі « Про податок на доходи з фізичних осіб » не був передбачений спеціальний порядок оподаткування у разі звернення стягнення на майно поручителя , а також відображення цих операцій у податковій декларації громадянина» , — пояснює адвокат адвокатської контори « Скляренко та партнери » Андрій Тригуб.

Прибутковий податок поручитель повинен платити не з повної суми , вирученої за продану на вимогу банку нерухомість , а тільки з частині, що перевищує суму боргу позичальника перед банком. «Виходячи з положень закону« Про іпотеку » , — вважає Тригуб , — банк повинен сплатити іпотекодавцю 90 % від розміру такого перевищення».

Базою для розрахунків в даному випадку повинна виступати оцінна вартість нерухомості на момент звернення на нього судом стягнення.

Поручитель повинен відобразити суму реально отриманого доходу в декларації про доходи та майновий стан , яка подається до 1 травня , а задекларована сума прибуткового податку за ставкою 5 % підлягає сплаті до 1 серпня року , наступного за звітним , роз’яснює Тригуб.