Прес-конференція: До прийняття закону про люстрацію суддів слід визначитися з поняттям «неправосудного рішення»

Прес-конференція: До прийняття закону про люстрацію суддів слід визначитися з поняттям «неправосудного рішення»

Київ . 31 березня. ІНТЕРФАКС — УКРАЇНА — Законопроект про відновлення довіри до судової системи авторства нардепів від «Свободи» найбільш оптимальний для того , щоб стати основою закону про люстрацію суддів , вважає правозахисник , головний координатор громадського руху «За єдину країну , народовладдя і цивільний контроль » Федір Олексюк.

«Серед чотирьох законопроектів … на нашу думку , саме законопроект Тягнибока ( голова парламентської фракції» Свобода «- ІФ ) найбільше підходить, щоб його доопрацювати і на його основі прийняти закон , створити спеціальну комісію» , — сказав Ф.Олексюк в понеділок на прес -конференції в агентстві «Інтерфакс- Україна » .

Говорячи про створення постійно діючої комісії з перевірки дій суддів , правозахисник сказав: » Ми вважаємо , що це має бути окрема палата при Верховному суді і при апеляційних судах » . Така палата , за словами , змогла б повною мірою виконувати таку функцію.

Разом з тим , Ф.Олексюк звернув увагу на необхідність дати чітке визначення поняттю » завідомо неправосудне рішення». «Поки ми не визначимо , що таке завідомо неправосудне рішення і помилка судді , то не варто запускати процес люстрації , тому що це буде полювання на відьом» , — підкреслив він.

У свою чергу адвокат , фахівець в сфері кримінального права Олександр Луговець відзначив важливість реформування всієї системи правоохоронних органів та судової влади. » Законопроекти про відновлення довіри до судової системи не вирішать проблеми , слід міняти всю систему правоохоронних органів» , — сказав він.

Як повідомлялося , законопроект (№ 4378-1 ) авторства депутатів від «Свободи » ( Олега Тягнибока , Олега Бондарчука , Олега Гелевея , Олега Осуховського визначає серед інших наступні завдання перевірки Суддів ( люстрації ) : звільнення з посади суддів , реальні витрати і фактичне матеріальне становище яких , а також їх близьких , не відповідає рівню їх офіційних задекларованих доходів . Крім того , в документі йдеться про звільнення суддів, які ухвалювали неправомірні рішення , а також суддів , щодо яких встановлено факт вчинення корупційного правопорушення .

Крім того , завданням люстрацій суддів є звільнення тих з них , які прийняли рішення , визнане надалі Європейським судом з прав людини таким , яке порушує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод .

Перевірка здійснюється протягом 6 місяців з моменту початку роботи органу, що здійснює перевірку.

Для реалізації даного закону при Вищій раді юстиції формується тимчасова спецкомісія з люстрації , що складається з 17 членів .

При цьому в законопроекті наголошується, що спецкомісія не підкоряється і непідзвітна Вищій раді юстиції та звітує перед Верховною Радою.

27 березня Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону (№ 4378-1 ) про відновлення довіри до судової системи .

Закон передбачає правові та організаційні засади проведення спеціальної перевірки суддів судів загальної юрисдикції.

Згідно з пояснювальною запискою , документ визначає , що перевірка суддів проводиться протягом одного року з моменту формування тимчасовою спеціальною комісією , порядок створення якої також визначений цим законом.

У законопроекті прописані десять випадків , коли суддя підлягає люстрації. Серед них — прийняття політичних рішень , таких , як обмеження прав громадян на проведення зборів, мітингів , походів, демонстрацій в Україні в період з 21 листопада 2013 р. до дня набрання чинності даного закону , винесення вироків.

Судді Верховного суду України закликають Верховну Раду не приймати законопроект про відновлення довіри до судової системи , оскільки вважають , що оновлення судової гілки влади в такому вигляді буде суперечити законам і тільки загострить ситуацію.

«Звертаємося з приводу внесеного до Верховної Ради групою народних депутатів проекту закону» Про відновлення довіри до судової влади » … Наголошуємо , що відновлення довіри до суду має відбуватися з дотриманням міжнародних стандартів … Для реалізації цієї мети законопроектом пропонується створення непередбаченого Конституцією України надзвичайного органу — часовий спеціальної комісії суддів » , — йдеться у відкритому зверненні суддів до парламентаріїв України .