Вода за «милосердним» графіком

Вода за «милосердним» графіком

У КП «Івано–Франківськводоекотехпром» виявили «милосердя» до мешканців будинку на вул. Січових стрільців, 42-а — до погашення боргу в сумі 3 400 грн. пообіцяли подавати їм воду по два дні на тиждень.

В обхід суду

25 вересня ц. р. працівники КП «Івано–Франківськводоекотехпром» перекрили вентиль і відключили від системи централізованого водопостачання 10-квартирний будинок на вул. Січових стрільців, 42-а, що в обласному центрі. Без води і можливості готувати їжу, митися та повноцінно користуватися туалетами залишилися, зауважимо, і ті, хто платив за воду, і ті, хто з тих чи інших причин не розраховувався взагалі або ж частково. Через боржників під «роздачу» потрапили і розміщені в будинку паб «Pivnica» та філія банку «Credit Agricole», які теж мусять тепер перебиватися без води.

— У домівках мешканців будинку ситуація сьогодні катастрофічна, — заявив минулої п’ятниці на прес-конференції голова правозахисної організації «Ваша надія» та директор громадсько-соціального інформаційного агентства «Ваша надія» Федір Олексюк, який, зауважимо, теж там мешкає. — По-перше, у будинку живуть діти, зокрема в одній із квартир — сім’я з двома маленькими дітьми, по-друге, — і літні люди. і немає ні краплі води, і це при тому, що будинок без ліфта. Уявіть собі, як їм наносити на шостий поверх води для елементарних потреб?

КП «Івано–Франківськводоекотехпром», на переконання Ф. Олексюка, не мало права, так би мовити, самовільно припиняти водопостачання.
— Звертаю увагу на те, що законодавець взагалі не передбачив такого механізму, як примусове позбавлення споживача питної води. Більше того, Закон «Про питну воду та питне водопостачання» визначає, що держава гарантує забезпечення людини питною водою, зокрема ст. 6 закону одним з головних принципів державної політики у цій сфері визначає «гарантоване першочергове забезпечення питною водою населення для забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб», — підкреслив він. А у розповсюдженому ним прес-релізі зазначається, що закони про питну воду і «Про житлово-комунальні послуги» та затверджені Кабінетом Міністрів «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» не наділяють водопостачальників правом самовільно перекривати кран боржникам. Єдиним законним шляхом стягнення заборгованості вони визначають право КП «Івано–Франківськводоекотехпром» звернутися з позовом до суду.

Ф. Олексюк зауважує також, що договір, укладений 1 вересня 2005 р. між КП «Івано–Франківськводоекотехпром» і «Пріоритет-сервіс-ІФ» — об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) на вул. Січових стрільців, 42-а, на його переконання, давним-давно перестав бути чинним. Бо не відповідає типовому договору, затвердженому Кабінетом Міністрів у липні 2005 року зі змінами, внесеними постановою уряду №933 від 3 вересня 2009 року. і додає, що за аналогічне порушення — використання нетипових договорів зі споживачами — адмінколегія Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (АМКУ) нещодавно оштрафувала КП «Лубниводоканал» на 68 тис. грн.

— Вчора ми з головою ОСББ «Пріоритет-сервіс-ІФ» Романом Семківим зустрічалися з генеральним директором КП «івано–Франківськводоекотехпром» Олександром Чеповим. Вислухавши нас, він сказав: «Ми відновимо водопостачання на суботу і неділю, а в робочі дні води не буде доти, доки не буде повністю погашено заборгованість». Я запитав його, що робити мешканцям: лише двічі на тиждень їсти, митися і, вибачайте, у туалет ходити? — розповів Ф. Олексюк. — Ми склали акт-претензію про ненадання послуг, бо так передбачають закони про захист прав споживачів і про водопостачання. Однак представники підприємства відмовилися його підписувати, і ми, як це передбачено процедурою, офіційно передали його через їхню канцелярію. У них є вибір — або відновити водопостачання, або ж просити Бога, щоб хтось із мешканців не потрапив до лікарні з дизентерією чи іншим важким захворюванням. Оскільки тоді «Івано–Франківськводоекотехпрому» буде досить складно за це відповідати.

ОСББ «Пріоритет-сервіс-іФ», за словами Ф. Олексюка, подало також скарги до Івано-Франківського обласного територіального відділення АМКУ, інспекції з питань захисту прав споживачів в області, Івано-Франківської міськпрокуратури та позов до Івано-Франківського міського суду.
Лише голова, і ніхто більше
Але з виступу начальника управління обліку та реалізації послуг КП «Івано–Франківськводоекотехпром» Олександра Перестюка вимальовувалася трохи інша картина.
— З червня 2011 року я особисто лобіюю переведення мешканців цього будинку на прямі розрахунки з нашим підприємством. Бо мати понад три тисячі боргу на десять квартир — це не вкладається в жодні рамки. Приватні жеки не мають таких боргів, як має ОСББ «Пріоритет-сервіс-іФ», — підкреслив він на прес-конференції. — Що стосується договору, то 29 грудня 2011 року ми надіслали голові ОСББ Романові Семківу два примірники його нової, вже з урахуванням змін у законодавстві та в постанові уряду, редакції з вихідним №3-1/1330 і проханням до об’єднання співвласників розглянути документ, підписати, скріпити печаткою та повернути один примірник КП «Івано–Франківськводоекотехпром».
Нові типові договори були надіслані і головам інших ОСББ.
— Вони всі прийшли, і ми уклали угоди. Роман Семків — дуже порядна вже старшого віку людина. Але — принаймні я так це бачу — мешканці спихнули на нього всю відповідальність за будинок, а його звернення до них та прохання — мали, так би мовити, на увазі. Можливо, саме тому він і не прийшов сьогодні на прес-конференцію, — висловив власне бачення ситуації О. Перестюк. — Роман Семків сам скрізь ходить, б’ється, але нічого не може вирішити. Великий плюс у тому, що громадська організація «Ваша надія» забила на сполох і в будинку нарешті почали думати над тим, як їм розв’язати їхні проблеми. Шкода, що тут немає всіх мешканцівѕ Ось папка з матеріалами листування з ОСББ «Пріоритет-сервіс-ІФ», що ведеться з 2011 року, — наші прохання провести звірку обсягів спожитої й оплаченої води, а далі — численні повідомлення про те, що будинок буде відключено від системи централізованого водопостачання, якщо ОСББ не погасить заборгованості. Жодної реакціїѕ До такого кроку, як припинення водопостачання, «Івано–Франківськводоекотехпром» йшов два роки. Він справді радикальний, але, на жаль, це єдиний спосіб вирішити питання заборгованості. Тепер уже всі в будинку почали перейматися проблемою. А до того часу — був лише голова ОСББ, і ніхто більше.

Хоча теоретично всі розрахунки за отримані послуги мали б вестися через ОСББ, насправді, за словами О. Перестюка, частина мешканців цього будинку вже якийсь час сама платить за воду через ощадкасу прямо КП «івано–Франківськводоекотехпром».

— У нас такого абонента нема, а гроші прийшли. Добре, що працівники нашої бухгалтерії вже навчилися «вираховувати» їх за адресою, — якщо з вул. Січових стрільців, 42-а, то ці суми треба перекидати на «Пріоритет-сервіс-ІФ». і переказують, — продовжив О. Перестюк. — Але якби цих «платіжок» щомісяця надходило десять. А їх приходить три-чотири. Коли ж ми ініціювали укладення прямих договорів з власниками квартир, то цей процес затягнувся. Наприклад, власник однієї з квартир категорично відмовляється надати паспортні дані та ідентифікаційний код. Бо це персональні дані. Але зазначати їх у договорі теж законодавство вимагає.

На пряме запитання, на якій все ж таки підставі КП «Івано–Франківськводоекотехпром» відключило від водопостачання цілий будинок, навіть не йдучи до суду, О. Перестюк відповів, що, по-перше, це передбачено у договорі між підприємством та ОСББ «Пріоритет-сервіс-ІФ». А по-друге, ст. 23 Закону «Про питну воду та питне водопостачання» передбачає, що у разі внесення споживачем плати за використану воду не в повному обсязі постачальник має право обмежити йому постачання до рівня екологічної броні питного водопостачання.
— Екологічна броня вам надана: в Івано-Франківську є 11 вуличних колонок, — зазначив він, звертаючись безпосередньо до Ф. Олексюка. — Якщо люди не розуміють, що за воду, яку отримують у квартирі, треба платити, і думають, що вона з річки сама тече і ніхто не працює, а витрати підприємства нульові, то є вуличні колонки. Отож йдемо туди, набираємо собі відро і тоді подивимося, скільки вода коштуватиме. Чи згодиться хтось за 2,74 грн. за куб наносити комусь до квартири тисячу кубів? Є заборгованість, яку треба оплатити.

Приховані пастки ОСББ
Не беремося судити про те, чи в принципі 11 вуличних колонок можуть забезпечити достатню екологічну броню питного водопостачання для Івано-Франківська з майже 260-тисячним населенням. Як і про те, наскільки все ж законним було рішення керівництва КП «Івано–Франківськводоекотехпром» припинити водопостачання цілого, хай і не аж такого великого, будинку. Але привернемо увагу читачів, зокрема мешканців багатоквартирних будинків, які подумують про створення ОСББ, до несподіваного відкриття цієї прес-конференції.
Здавалося б, «Івано–Франківськводоекотехпрому» вигідніше було б мати справу з одним великим платником — ОСББ, ніж із десятком розрізнених квартировласників. Та в нашій практиці все якраз навпаки. Бо сьогодні іванофранківці, за словами
О. Перестюка, фактично стовідсотково розраховуються за спожиту воду, тоді як приватні жеки, ЖБК і ОСББ — на рівні 90 відсотків. Отож за відсутності контролю чи не кожна сім’я ризикує опинитися в пастці, коли за квартиру й комунальні послуги вона платить справно жеку, ЖБК чи ОСББ, а будинок загалом — боргує. і, можливо, вже не одну тисячу.
Більше того, як відверто розповів О. Перестюк, «Івано–Франківськводоекотехпрому» взагалі не вигідно вести, образно кажучи, бізнес з ОСББ, бо якщо там немає компетентного і наполегливого голови і виникає, як у нашій історії, заборгованість, то стягнути її в законний спосіб, тобто через суд, просто неможливо.
— В ОСББ нічого немає — ні коштів, бо це не прибуткова організація, ні майна, — зазначив він. — Тобто якщо йти до суду, то це, вважайте, заздалегідь списати заборгованість ОСББ і взяти ці втрати на збитки нашого підприємства. Бо навіть вигравши справу в суді, єдине, що можливо забрати в рахунок погашення боргу, — це вхідні двері в будинок.

Водночас і члени ОСББ, які справно оплачують рахунки квартплати і за комунальні послуги, опинившись у такій ситуації, як мешканці будинку на вул. Січових стрільців, 42-а, теж безправні.

Наталія ОЛІЙНИЧ, головний спеціаліст інспекції з питань захисту прав споживачів в області:
— Повноваження територіального органу у сфері надання житлово-комунальних послуг обмежені ст. 10, яка передбачає захист споживачів у разі порушення умов укладеного з ними договору. Крім того, хочу звернути увагу на те, що Закон «Про захист прав споживачів» визначає, що споживач — це фізична особа, яка купує товари або замовляє послуги для власних потреб. А не юридична. і тут виникає колізія: ОСББ — це юридична особа, хоча фактично послугами КП «івано–Франківськводоекотехпром» користуються фізичні особи. Тому, скажемо так, ми не матимемо повноважень застосувати норму ст. 10 Закону «Про захист прав споживачів» у цьому разі.
Галина ГРИНЮК, головний спеціаліст департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури облдержадміністрації, член Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ при Кабінеті Міністрів України:
— На жаль, не знаю деталей цієї ситуації, оскільки почула про неї лише тепер. Скажу лише, що і у нас, у місті, і загалом в Україні у стосунках підприємств-монополістів з ОСББ проблеми виникають. Бо як тільки створюється така юридична особа в будинку, її статус і функції починають, як правило, трактувати по-різному. Одні вважають ОСББ надавачем послуг, хоча це споживач. В одній із областей навіть був випадок, коли ОСББ прирівняли до міста і встановили йому окремі тарифи. Насправді ОСББ хоч і є юридичною особою, та воно — лише об’єднання споживачів, дії яких спрямовані виключно на утримання свого будинку, на самозабезпечення. Члени ОСББ не провадять господарської діяльності і завжди повинні розглядатися лише як споживачі. і хоча немає прямої норми дії закону, яка б надавала їм право укладати прямі договори, наприклад, з КП «Івано–Франківськводоекотехпром», або ж зобов’язувала монополіста це робити, однак така можливість є і насправді як бути — це мають вирішувати самі члени об’єднання співвласників. Знаю, що в Івано-Франківську з «Івано–Франківськводоекотехпромом» було багато проблемних питань якраз через те, що люди хотіли самі, а не через ОСББ платити за спожиту воду. Чимало ОСББ зверталися з цим проханням, їм обіцяли, що «ми розглянемо це питання», не відмовляючи прямо, але це «розглянемо» тягнулося роками. Тому чесно скажу, вперше почула, що КП «Івано–Франківськводоекотехпром» хоче переходити на прямі договори з мешканцями. Можливо, через те, що це дуже проблемний будинок, а можливо, тому, що керівництво підприємства й справді змінило свою політику. Бо взагалі кожний мешканець має мати право укласти окремий договір, окремо сплачувати за себе і не повинні одні страждати через інших. А КП «Івано–Франківськводоекотехпром» має право звернутися до суду, якщо є заборгованість та чинний договір зі споживачем, а не відключати від водопостачання цілий будинок. Тим більше, що так уже роблять не вперше. Принаймні мені відомо, коли через заборгованість у сумі 300 грн. працівники підприємства припинили водопостачання мешканцям 100-квартирного будинку ЖБК.

Коли верстали номер

Перед виходом публікації у світ ми зв’язалися телефоном з Ф. Олексюком, який повідомив, що після прес-конференції КП «Івано-Франківськводоекотехпром» повністю відновило постачання води мешканцям будинку. «Тепер працівники підприємства вже не ставлять вимогу перед ОСББ погасити борг, — зазначив він. — Вони укладають прямі договори з мешканцями і проводять взаємозвірку, в процесі якої боржники вимушені будуть погасити свої борги. А не так, що за них мають відповідати усі мешканці».