Як боржникам по іпотеці не залишитися на вулиці

Як боржникам по іпотеці не залишитися на вулиці

Верховний суд України дав позичальникам можливість протистояти банкам. Головне — вчасно оскаржити вимогу банку.

Поки депутати вишукують способи вирішити проблему реструктуризації валютних кредитів, у позичальників продовжують вилучати заставне житло. Банки знайшли спосіб обійти мораторій — почали звертатися до нотаріусів для отримання виконавчого підпису, що дає право на стягнення майна, наданого як забезпечення боргу.

Однак тепер на сторону позичальників став Верховний суд. Рішенням у справі №6-141ЦС14 ВСУ обмежив право банків використовувати нотаріальну підпис при стягненні боргів. Тепер, якщо заборгованість не визнана безперечною, використання виконавчої підпису заборонено. Це означає, що позичальник може оскаржити в суді виставлений банком рахунок, якщо, приміром, не згоден із зазначеною в ньому сумою. Після подачі позову банк втрачає право використання нотаріальної підпису.

При цьому, рішення Верховного суду не дозволяє банкам одночасно подавати судовий позов про стягнення боргу з позичальника і звертатися до нотаріуса за виконавчим підписом.

Таким чином, у позичальників з’явилася можливість протистояти банкам. Юристи радять подавати судовий позов якнайшвидше — відразу ж після отримання письмової вимоги від банку про необхідність виконання зобов’язань за кредитним договором. Така вимога свідчить про те, що банк має намір по закінченню 30-денного терміну звернутися до нотаріуса за виконавчим підписом і почати процедуру стягнення заставного майна. Позичальникові потрібно підготувати письмову відповідь банку, обґрунтувавши в ньому незгоду з вказаною банком сумою. Таким чином сума боргу не буде вважатися безперечною, і банки не зможуть вдатися до виконавчої підпису.

Джерело