Позичальники валютних кредитів вимагають перегляду договорів з банками

Позичальники валютних кредитів вимагають перегляду договорів з банками

У четвер , 24 квітня, під будівлею Нацбанку в Києві сотні мітингувальників позичальників довгострокових валютних кредитів вимагали від НБУ вжити заходів у зв’язку з різким зростанням курсу долара по відношенню до гривні.
 
До будівлі Нацбанку прийшли і приїхали з різних регіонів України позичальники валютних іпотечних і автомобільних кредитів , що опинилися в складній ситуації через валютні коливання.
 
На акцію прийшло багато молодих сімей з дітьми , які взяли валютну іпотеку , а зараз , за їх словами , розрахуватися з боргами в нинішніх умовах у них немає можливості , а банки погрожують забрати у них квартиру. Адже доларові кредити люди брали в 2007-2008 роках , до фінансової кризи , коли курс долара був по 5 грн. У кризу 2008-2009 років курс долара підскочив до 8 грн за 1 долар, однак люди все одно платили. Сьогодні ж погашати доларові кредити за курсом 12 грн — нереально , кажуть мітингувальники.
 
Багато учасників акції зізнаються, що платять валютні кредити з останніх сил , економлять буквально на всьому , навіть на їжі. «Ми не відмовляємося погашати кредити , ми не втікаємо , але держава також могло б піти нам назустріч. Ми хочемо , щоб керівництво НБУ і країни звернуло увагу на нашу проблему , дозволили провести реструктуризацію боргів , щоб ми могли оплатити свої кредити » , — учасник мітингу Олексій .
 
Багато хто намагався вирішувати проблему з банками індивідуально. У відповідь банки пропонують кредитні канікули або конвертувати валютні кредити в гривню за поточним курсом , проте на такі умови люди йти не хочуть , тому що такий підхід їх проблему не вирішить.
 
І коли люди зрозуміли , що поодинці не впоратися , через соцмережі почали об’єднуватися : створили громадську організацію «Правова країна». «У наших лавах близько 1000 чоловік. Якщо нас не почують , з 15 травня люди перестануть платити в знак протесту » , — роз’яснила журналістам активістка Юлія Сало.
 
Мітингувальники вимагали вийти до них голову Нацбанку Степана Кубіва . Зрештою він вийшов і представники організації передали йому звернення мітингувальників , в якому підписанти вимагають :
 
ввести мораторій на відчуження банками заставного майна позичальників на період до повного врегулювання всіх питань ,
перевести валютні кредити в гривневі по курсу і ставкою , які були на момент укладення договору ,
виконати повне списання банками всіх штрафних санкцій ,
обмежити на законодавчому рівні відповідальність позичальника перед банком тільки в рамках предмета цільового використання кредиту .
Ініціатори звернення пропонують провести найближчим часом круглий стіл за участю представників позичальників , комерційних банків , Нацбанку , Верховної Ради і за результатами його створити робочу групу , яка б виробила спільну стратегію виходу з нинішньої кризи .
 
Підписанти вважають , що пропоновані ними заходи необхідно реалізувати не пізніше 15 травня 2014 року.
 
У разі невиконання своїх вимог у зазначений термін вони залишають за собою право організувати всеукраїнський страйк , яка « може призвести до повного невиконання усіма валютними позичальниками зобов’язань за кредитними договорами ».
 
Кубів прийняла звернення і пообіцяв все вивчити в робочому порядку і знайти оптимальний вихід. «По кожному банку має бути індивідуальне рішення , а питання мораторію на відчуження заставного майна позичальників має вирішуватися на законодавчому рівні» , — сказав глава Нацбанку і запросив представників громадської організації до себе на прийом.
 
В результаті переговорів було прийнято рішення створити при НБУ громадська рада для врегулювання ситуації з валютними позиками , до якого увійдуть професійні юристи , економісти та фінансисти , а також представники банківських асоціацій та антикорупційної програми Евромайдана .
 
Після цього мітингувальники вирушили пікетувати Верховну Раду. До них вийшли народні депутати Олег Ляшко , Андрій Шевченко та Микола Рудьковський. Олег Ляшко зізнався , що сам має кредит . В результаті бесіди депутати пообіцяли найближчим часом винести питання валютних кредитів на обговорення до Верховної Ради та ініціювати прийняття законопроекту про тимчасовий мораторій на відчуження заставного майна позичальників валютних кредитів.

Джерело