Захист українців від фінансових установ

Захист українців від фінансових установ

Практично кожен з нас так чи інакше користується послугами банківських установ. І вам пощастило, коли ваші взаємини з банком безхмарні, але в переважної більшості українців все ж таки ці фінансові установи викликають негативні спогади і враження. Згідно з офіційними статистичними даними, 86% українців мають негативну практику взаємодії з фінансовими установами.

У деяких людей «згоріли» радянські заощадження чи вклади у трастові компанії, інші — сплачують грабіжницькі відсотки за валютні кредити (взяті у часи, коли долар коштував 5 гривень), на третіх тиснуть колектори за несплату по кредиту тощо. Всі роки незалежності України влада захищала насамперед фінансову стабільність непересічних громадян, а великого бізнесу. Чого коштує хоча б рефінансування низки комерційних банків (під час останньої фінансової кризи) за рахунок бюджетних коштів. Фактично тоді банкірів підтримували ми, звичайні платники податків.

Але, нарешті, у пересічних споживачів фінансових послуг України знайшлися захисники. Минулого тижня у вінницькому прес-клубі відбулася відкрита конференція громадськості з питань захисту прав споживачів фінпослуг. На ній вісім вінничан були обрані делегатами Першого всеукраїнського з’їзду споживачів фінансових послуг, який відбудеться 2–3 березня в Українському домі в Києві. Його ініціювали 30 громадських організацій всеукраїнського рівня і ще низка – регіональних. Серед організаторів заходу – кредитно-банківський союз України, всеукраїнська Асоціація страхувальників, представники всіх державних регуляторних органів, Міжнародного валютного фонду тощо.

Вінницька область стала 17-ю, де відбулася конференція громадськості з питань захисту прав споживачів фінансових послуг. За словами Голови асоціації антиколекторів та правозахисників України «Ваша надія» Федора Олексюка, аналогічні заходи перед всеукраїнським з’їздом відбудуться у всіх регіонах України.

Федір Олексюк розповів, які питання розглядатимуться на з’їзді у Києві. Насамперед йдеться про можливість створення Всеукраїнської громадської інспекції з питань захисту прав споживачів фінансових послуг та структури, яка б контролювала фінансові послуги при Адміністрації Президента України. Також пропонується змінити законодавство, за допомогою якого права кредиторів та позичальників мають значно покращитися і відповідати світовим стандартам. Два відповідних законопроекти вже пройшли перше читання у Верховній Раді України.

–        Досі права споживачів фінпослуг регламентуються законом про захист прав споживачів, як, наприклад, і права покупців харчових товарів, – звернув увагу Федір Олексюк. – Це неподобство, адже в усіх розвинених країнах існує окреме законодавство та окремий державний орган, що захищає інтереси споживачів фінансових послуг. Започаткувати це потрібно і в Україні, бо ці зміни давно вже назріли. Останніми роками в Україні було зареєстровано вже 169 самогубств, переважно пов’язаних з брутальним тиском служб безпеки банків чи колекторів через неповернуті кредити. Права банків суттєво обмежать.

–        Які конкретно речі мають покращити права споживачів фінпослуг, виписані у законопроектах?

–        Передбачається прийняття типових кредитних договорів, якими слугуватимуться всі банки. Причому на них не буде жодних написів дрібним шрифтом.

–        Кожна фінустанова обов’язково матиме відділ споживчого кредитування, фахівці якого мають ретельно відповідати на всі запитання потенційних клієнтів.

–        Особлива увага приділяється рекламі на ринку фінпослуг. Наприклад, за словами пана Федіра Олексюка, пропозиція «кредитів без відсотків» має на меті ввести людей в оману, адже відсотки, врешті-решт, клієнт має сплачувати, а банки це приховують.

Протягом 14 днів клієнти банків зможуть відмовлятися від кредиту, як це зараз робиться щодо звичайних товарів.

Особливу увагу пропонується також звернути на пропозицію започаткувати Фонд гарантування внесків кредитних спілок України. Це насправді нагальне питання, адже з 840 кредитних спілок нашої країни майже половина, за словами пана Олексюка, має проблеми з фінансами.

– Законодавство щодо кредитних спілок треба обов’язково змінювати, – наголошує Федір Олексюк. – Наприклад, якщо людина вчасно не повертає кредит, деякі з них нараховують неймовірну пеню – до 100% у день.

Новим законодавством передбачені й штрафні санкції. Не пересічним людям, а саме фінустановам! Зокрема, якщо банк вчасно не дав відповідь на письмове звернення клієнта – штраф 250 неоподаткованих мінімумів. За словами Федора Олексюка, це дуже важливо, адже, наприклад, «Приватбанк» у період фінансової кризи почав давати відповіді на звернення лише… через 2 роки. Якщо клієнту не дали на ознайомлення проект кредитної угоди – штраф також на 250 мінімумів. Якщо людину вчасно не повідомили про передачу її боргу від банку до іншої установи – штраф вже 400 неоподаткованих мінімумів.

Фінансовий лікнеп і юридична допомога.

Ще однією важливою новацією є відкриття соціальної веб-мережі finnet.info. Вона має стати он-лайн «трибуною» для висвітлення проблем споживачів фінансових послуг.

– На цьому сайті будуть курси з фінансового лікнепу, тести, фінансові ігри, фінансовий калькулятор. Відвідувачі зможуть переглянути монітор небезпек і ризиків: з якими банками України слід мати справу, а з якими – ні. Буде складено чесний рейтинг фінансових установ країни, – розповідає Федір Олексюк.

Напевно, головною родзинкою finnet.info стане швидка юридична допомога. Її здійснюватимуть он-лайн за допомогою СМС і цілодобового call-центру. Юридична допомога, як весь ресурс, має запрацювати вже протягом найближчих трьох місяців.

– До речі, з’їзд навіть рекомендуватиме Міністерству освіти, науки, молоді і спорту започаткувати факультативи з фінансової грамотності в школах, як це зроблено в багатьох інших країнах світу. Наступним кроком має стати запровадження окремого предмету, – додав Федір Олексюк.

МИХАЙЛО БАРСЬКИЙ

http://www.narodna.in.ua/articles/zahist-ukrayinciv-vid-finansovih-ustanov.html